ارتقاء کیفیت آب شرب کلانشهر شیراز با افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی استان فارس

مدیرعامل هلدینگ تخصصی نیرو قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از ارتقاء کیفیت آب شرب کلانشهر شیراز با افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی استان فارس خبر داد و خاطرنشان کرد: در گذشته بخشی اعظمی از آب شرب مصرفی شیراز از طریق منابع زیرزمینی تامین می‌شد که با بهره‌برداری از این طرح، آب شرب کلانشهر شیراز از آب سطحی با کیفیت خوب و پایدار تامین و در دسترس مردم قرار می‌گیرد که این مهم برگرفته از یک طراحی دقیق و اجرا باکیفیتی است که در این پروژه به‌وضوح قابل رویت است.

ارتقاء کیفیت آب شرب کلانشهر شیراز با افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی استان فارس

به گزارش جشنواره کارآفرینی از شیراز، مدیرعامل هلدینگ تخصصی نیرو قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از ارتقاء کیفیت آب شرب کلانشهر شیراز با افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی استان فارس  خبر داد و خاطرنشان کرد: در گذشته بخشی اعظمی از آب شرب مصرفی شیراز از طریق منابع زیرزمینی تامین می‌شد که با بهره‌برداری از این طرح، آب شرب کلانشهر شیراز از آب سطحی با کیفیت خوب و پایدار تامین و در دسترس مردم قرار می‌گیرد که این مهم برگرفته از یک طراحی دقیق و اجرا باکیفیتی است که در این پروژه به‌وضوح قابل رویت است.

وی احداث تونل آب در مسیر این پروژه را یک ایده ارزشمند برشمرد و تاکید کرد: تونل آبی 250 متری بدون ایستگاه پمپاژ آب را منتقل می‌کند و سبب شد که در طول مسیر از تعداد ایستگاه پمپاژهای کمتری استفاده شود که این موضوع سبب کاهش چشمگیر هزینه‌های بهره‌برداری از این شبکه آبرسانی می‌شود.

رستمی بیان داشت: در شرایطی که استان فارس در آستانه مواجهه با بحران کم‌آبی بود، این پروژه در وقت طلایی افتتاح و به هموطنان خوبمان هدیه داده شد.

گفتنی است؛ آب از حیاتی‌ترین عناصر خدادادی و استفاده از آن با بهره‌گیری از تکنولوژی جدید از خواسته‌های تمام ملل جهان است. تامین آب در تکامل و پیشرفت شهری و صنایع، تاثیر بسزایی داشته و همواره مدنظر کلیه دست‌اندرکاران و متولیان امر است. همزمان با رشد روز افزون جمعیت و گسترش سایر تاسیسات زیربنایی و توسعه شهری در 25 سال اخیر و احتمال آلودگی و کاهش سطح سفره آب‌های زیرزمینی، به‌منظور تامین آب شرب شهر شیراز و انتقال 3 هزار لیتر بر ثانیه با ظرفیت 90 میلیون مترمکعب در سال، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء صلی‌الله علیه و آله وسلم احساس تکلیف کرده و بار دیگر در راستای حل تنش آبی شیراز و تامین بخشی از نیاز جمعیت کلانشهر شیراز از منابع سطحی پایدار و اجرای طرح انتقال آب از سد درودزن با تمام توان به میدان آمد تا بتواند با اقدامی جهادی و در کمترین زمان ممکن معضلات و مشکلات مذکور را رفع کند. دستاوردها: تامین آب شرب پایدار بیش از 40 درصد جمعیت کلان شهر شیراز کاهش وابستگی به منابع آب زیرزمین کاهش 22 درصد هزینه‌ها با استفاده از مهندسی ارزش جلوگیری از بروز فرونشست احتمالی دشت شیراز مشخصات طرح: – احداث خط انتقال به‌طول 78 کیلیومتر با لوله فولادی از قطر 1800 تا 1400 میلی‌متر احداث یک باب تصفیه خانه به ظرفیت 3 هزار لیتر بر ثانیه احداث یک باب ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 3 هزار لیتر بر ثانیه و ارتفاع پمپاژ 250 متر احداث تونل لوله‌بر به‌طول 4 هزار و 440 متر و قطر تمام شده 5.7 متر احداث 3 مخزن بتنی جمعاً به ظرفیت 60 هزار مترمکعب احداث ایستگاه پست برق 66 به 6.3 کیلوولت

احجام کلی طرح:

تامین 45 هزار تن ورق فولادی

عملیات خاکی 3 میلیون مترمکعب

عملیات حفاری فضای بسته (تونل) 160 هزار مترمکعب

تعداد 3 هزار پاس انفجار تونل و فضای باز

عملیات بتنی به میزان 100 هزار مترمکعب

آرماتوربندی و مش‌بندی و مصالح فلزی به میزان 6 هزار و 600 تن

قالب‌بندی به میزان 112 هزار مترمربع

آسفالت به میزان 8 هزار تن

تامین و نصب شیرآلات به تعداد 282 عدد در انواع و سایزهای مختلف

پوشش خارجی پلی اتیلن سه لایه لوله‌های فولادی به میزان 400 هزار مترمربع

پوشش داخلی اپوکسی دوجزئی مخصوص آب شرب به میزان 380 هزار مترمربع

احداث ساختمان و سوله به میزان 12 هزار مترمربع

شایان ذکر است؛ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) تاکنون کمک به حل تنش آبی پنج استان کرده است.

پایان پیام/خ

دیدگاهتان را بنویسید