بررسی میدانی و نظر کارشناسان درباره آتش‌سوزی جنوب شهر زیراب

بررسی میدانی و نظر مدیران، مردم و کارشناسان درباره آتش‌سوزی جنوب شهر زیراب را می‌توان تلنگری برای بازآفرینی شهری ذکر کرد.

بررسی میدانی و نظر کارشناسان درباره آتش‌سوزی جنوب شهر زیراب

به گزارش جشنواره کارآفرینی از سوادکوه، دود ناشی از آتش‌سوزی یک واحد کفاشی در قسمت جنوبی شهر زیراب‌سوادکوه از دور خودنمایی می‌کرد و کمتر کسی باور می‌کرد که این آتش‌سوزی در کمتر از نیم ساعت به ۱۲ واحد تجاری با خسارت ۹۰ تا ۱۰۰ درصد و به ۲ واحد مسکونی با خسارت ۳۰ تا ۸۰ درصد منجر می‌شود. ساعت حدود ۱۵ و ۴۵ دقیقه آتش‌سوزی آغاز شد و به سقف چوبی رسید و به دلیل فرسوده‌بودن بافت‌های تجاری با سرعت خیره‌کننده به یازده مغازه دیگر و ۲ واحد مسکونی تا ابتدای واحد‌های نوساز و بهسازی‌شده رسید و ۸ واحد آتش‌نشانی از شهر‌های زیراب، پل‌سفید، الاشت، شیرگاه، شرکت البرز مرکزی، قائم‌شهر و سیمرغ و کامیون‌های شهرداری پل‌سفید به قسمت جنوبی شهر زیراب در خیابان انقلاب و در مسیر راه‌آهن رسیدند. فرماندار، معاون برنامه‌ریزی، امام جمعه موقت زیراب، بخشدار زیراب، شهردار زیراب، ۳ عضو شورای شهر زیراب، ۲ عضو شورای پل‌سفید، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سوادکوه، فرماندهان حوزه‌های مقاومت، رئیس کلانتری زیراب، فرمانده انتظامی و رئیس راه و شهرسازی شهرستان در ساعات اولیه در صحنه آتش‌سوزی برای کمک و پشتیبانی حاضر شدند و صدها نفر از اهالی شهر هم به کمک همشهریان شتافتند. استرس، نگرانی و ناراحتی در خانواده خسارت‌دیدگان و صاحبان یا بستگان منازل مسکونی در خطر قابل مشاهده بود. *ناباوری از گسترش آتش مهدی صیفی که منزلش در کوچه پشت اولین مغازه آتش‌گرفته قرار دارد از ناباوری خود و همسایگان از زبانه‌کشیدن سریع و گسترده آتش در بافت فرسوده با سقف‌های چوبی خبر داد و گفت: مطالبه من از مدیران شهری و شهرستانی ترمیم بافت‌های فرسوده است تا حوادث تلخ کنونی تکرار نشود و از حضور به موقع آتش‌نشانان تقدیر کرد. اصغر سیفی از دیگر ساکنین کوچه پشت مغازه‌های آتش‌گرفته از ۳ متربودن کوچه انتقاد کرد و افزود: حاضریم با مساعدت شهرداری، عقب‌نشینی کنیم تا شاهد عریض‌بودن کوچه باشیم. حسن شورزند عضو شورای شهر زیراب که به همراه امید رمضان‌نژاد و محمد قاسم‌نژاد در میدان مهار آتش حضور داشت از برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای ترمیم بافت‌های فرسوده خبر داد.

* برگزاری جلسه کمیته بحران رمضان غلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار جشنواره کارآفرینی در سوادکوه با اشاره به اینکه آتش‌سوزی بخش جنوبی شهر زیراب از ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه آغاز شد، گفت: ۱۴ واحد شامل ۱۲ واحد تجاری و ۲ واحد مسکونی دچار آتش‌سوزی شدند که واحد‌های تجاری تا ۱۰۰ درصد و واحد‌های مسکونی از ۳۰ تا ۸۰ درصد دچار حریق شدند. فرماندار سوادکوه، افزود: علت حادثه و خسارت اولیه توسط کارشناسان مرتبط در حال بررسی است. وی با بیان اینکه ۸ واحد آتش‌نشانی از شهرهای شهرستان و شهرهای همجوار برای اطفا حریق حاضر شدند از آمادگی آتش‌نشانان و تجهیزات و امکانات آنان اعلام رضایت کرد و گفت: آتش‌سوزی عصر چهارشنبه زیراب خسارت جانی نداشت ولی ۲ مصدوم اعزام به بیمارستان داشت. غلامی از برگزاری جلسه کمیته بحران با حضور برخی اعضای شورای تأمین و مدیران شهری خبر داد و گفت: بافت فرسوده دچار حریق شده حدود ۷۰ سال قدمت داشت و برطبق بررسی‌های انجام‌شده، در گذشته از تسهیلات مرتبط با بافت‌های فرسوده به خوبی بهره‌برداری نشد. فرماندار سوادکوه از حضور اصحاب رسانه در انتشار اخبار صحیح مرتبط و صبوری مردم تقدیر کرد.

*ضرورت بازآفرینی شهری در زیراب رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی در گفت‌و‌گو با خبرنگار جشنواره کارآفرینی با اشاره به اینکه تسهیلات در قالب طرح بازآفرینی به مالکان داریم، گفت: در صورت دارا بودن سند و دریافت پروانه از شهرداری تسهیلات تا ۳۵۰ میلیون تومان بدون ضامن و با وثیقه ۲ دانگ به حساب بانک مسکن و در یک هفته به ازای هر واحد پرداخت می‌شود و در گذشته با اثبات مالکیت داده می‌شد. میلاد قاسم‌نژاد، افزود: چندین واحد در بافت‌های فرسوده در شهر زیراب و نیز سایر شهرهای شهرستان در حال دریافت تسهیلات هستند.

*بررسی میدانی بررسی‌های میدانی بیانگر آن است که تنها یک واحد تجاری از۱۲ واحد دچار حریق دارای کپسول آتش‌نشانی بود و عقب‌نشینی واحد‌های مسیر ۱۲ متری تا تبدیل به مسیر ۱۸ متری باعث می‌شد تا واحد‌های مسیر حداقل ۳ متر از متراژ خود را از دست بدهند که با توجه به متراژ پایین واحد‌های تجاری، از دست‌دادن این متراژ قابل توجه بود که مانعی برای دریافت سند و پروانه محسوب می‌شود. قبل از طرح جامع که در حال حاضر لازم اجراست و قوانین سفت و سختی دارد، یکی از کارشناسان خبره شهرداری زیراب حدود هفت سال قبل پیشنهاد طرحی با کمک شهرداری به واحد‌های تجاری به منظور نوسازی با کمترین خسارت بود که در بحبوحه مشکلات ریز و درشت شورای اسلامی وقت و شهرداری، نادیده قرار گرفت که اگر با وساطت اعضای شورای شهر و معتمدین شهری همراه می‌شد، همراهی بازاریان برای بهسازی واحدها محتمل به نظر می‌رسید. شناسایی ساختمان‌های پرخطر هم از وظایف شهرداری‌ها است که پس از حادثه ساختمان پلاسکو، حساسیت بیشتری یافت و به نظر می‌رسد در شهرهای کوچک به اندازه کافی به آن توجه نمی‌شود  تا با بازدید‌ها و اخطار‌ها تلنگر لازم نواخته شود.

  انتهای پیام/86015

دیدگاهتان را بنویسید