توافق فروش آزمایش در سفر رییس جمهور به امضا رسید

به گفته نماینده مردم مرودشت در مجلس سرانجام بعد از سه ماه مذاکره گروه صنعتی پیام به عنوان مالک کارخانه آزمایش با مجموعه رادمان به عنوان خریدار و سرمایه گذار جدید به توافق رسیدند و این کارخانه به فروش خواهد رفت.

توافق فروش آزمایش در سفر رییس جمهور به امضا رسید

به گزارش جشنواره کارآفرینی از شیراز، بهار سال جاری یک گروه سرمایه گذاری با نام «رادمان» که گفته میشود بخش اعظم سرمایه آن در خارج از کشور است با دعوت استاندار از اصفهان به استان فارس وارد شده و از چند طرح بر زمین مانده و قابل سرمایه‌گذاری از جمله کارخانه آزمایش، کارخانه آی تی آی، شهرک سلامت بازدید نمودند و پس از بررسی ها لازم در نهایت برای خرید کارخانه آزمایش اعلام آمادگی کردند.

پس از آن مدیران استان کوشیدند مقدمات ارتباط و آشنایی سرمایه گذار جدید و گروه صنعتی پیام که کارخانه آزمایش را در تملک  دارد فراهم کنند و به دنبال آن دو بخش خصوصی برای با هدف معامله کارخانه بر سر میز مذاکره نشستند.

این مذاکرات بدون حضور و نقش آفرینی بخش دولتی صورت گرفت و طبق یافته های فارس چندین بار به دلایل مختلف از جمله قیمت فراتر از انتظار اعلام شده از سوی گروه صنعتی پیام با بن بست روبرو شد تا اینکه سرانجام پس از طی فراز و نشیب فراوان و پس از گذشت بیش از سه ماه به نتیجه رسید.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در توضیح آخرین اقدامات برای تعیین تکلیف کارخانه آزمایش گفت: آخرین اقدامی که به اتفاق استاندار فارس، دادگستری استان و فرماندار شهرستان مرودشت پیگیر بودیم، این بود که سرمایه گذاری از بخش خصوصی آوردیم و با وجود تمام مشکلاتی که وجود داشت و دارد، با گروه پیام به عنوان مالک کارخانه آزمایش به توافق رسیدند، قیمت هم نهایی کردند  تا کارخانه آزمایش را از این گروه  خریداری کرده و  خودشان اقدام به سرمایه گذاری کنند و به نظر می رسد این اقدام، نهایی است.

وی در پاسخ به این پرسش که دو گروه پیام و رادمان پیش از این بر سر قیمت اختلاف داشتند، گفت:  دو گروه در قیمت به توافق رسیده اند اما در  نحوه پرداخت اختلاف نظر وجود داشت که با جلساتی بعدی توافق ایجاد شد. 

به گفته رشیدی این پرداخت مرحله به مرحله انجام می‌شود تا اینکه سرانجام همه اسناد کامل واگذار  شود.

نماینده مردم مرودشت در مجلس خاطرنشان کرد: ما سرمایه گذار را به مالک کارخانه معرفی کردیم و بعد از آن دو بخش خصوصی با هم توافق کردند و در حال انجام معامله هستند. ما هم به عنوان نماینده مردم از این موضوع استقبال کردیم، اما اینکه چجوری توافق کردند ارتباطی به ما ندارد.

رشیدی گفت: ما دنبال این هستیم که این توافق شده و بعد از آن کار انجام شود، نه اینکه گروه دیگری کارخانه را خریداری کند اما هیچ کاری انجام نشود. 

وی با تأکید بر اینکه این موضوع در چهارچوب رسمی الان تمام شده است. گفت: در همین حد بگویم که توافق فروش آزمایش از جمله تفاهم نامه هایی بود که در سفر رییس جمهور به امضا رسید.

رشیدی در پاسخ به این پرسش که آیا سرمایه گذار جدید قصد ایجاد مرکز صنایع دستی در محل کارخانه آزمایش را دارد؟ گفت: اولویت را  گفتند لوازم خانگی است و من چیزی از صنایع دستی نشنیده ام.

گروه رادمان، که به زودی مالکیت کارخانه را بر عهده می گیرد، چندان شناخته شده نیست اما طبق گفته مسئولان در بخش گردشگری و صنایع دستی در استان فارس در حال فعالیت است و به مدیران استان اعلام نموده از عرصه و اعیان کارخانه با توجه به نزدیکی آن به سایت های میراث جهانی تخت جمشید و نقش رستم در حوزه گردشگری و صنایع دستی بهره خواهد برد.

کارخانه آزمایش  با مساحت بیش از ۲۰ هکتار عرصه و ۱۲ هکتار اعیانی، در خارج از محدوده مسکونی شهرستان مرودشت قرار دارد.

این واحد مستعد صنعتی سالهاست با فروش خط تولید و تبدیل شدن سوله های آن به انبار از ماهیت حقیقی خود به عنوان کارخانه و واحد تولیدی خارج  شده و با روزهای پربار و پویای سابق فاصله دارد.

احیای کارخانه آزمایش از تصمیمات سفر نخست هیئت دولت به فارس و مأموریت ویژه رییس جمهور به مدیریت عالی استان فارس است. استاندار فارس در آخرین نشست خبری خود از بن بست در موضوع بازراه اندازی کارخانه سخن گفت و اعلام کرد مالک خصوصی آزمایش نه کارخانه را راه اندازی می کند و نه می فروشد. موضوعی که به نظر می‌رسد اکنون مرتفع شده و کارخانه در آستانه واگذاری به مالک جدید قرار دارد.

همچنین اسماعیل خوشبخت، فرماندار مرودشت در گفتگو با جشنواره کارآفرینی از توافق دو بخش خصوصی و مزایده به عنوان دو بال برای تعیین تکلیف کارخانه سخن گفت و اعلام کرد: ما وظیفه‌ معرفی دو بخش خصوصی به یکدیگر را داشتیم و بعد از آن تمرکز خود را بر روی انجام مقدمات مزایده گذاشتیم تا در صورت نتیجه نرسیدن مذاکرات دو گروه پیام و رادمان، مسیر مزایده دنبال شود.

به گفته وی مزایده در مرحله کارشناسی سه نفره است و پس از پایان آن و اعلام قیمت کارشناسی تشریفات انجام مزایده آغاز می‌شود.

فرماندار مرودشت گفت: در هر مرحله که دو بخش خصوصی به نتیجه برسند، جریان مزایده متوقف خواهد شد. به گزارش فارس، در حال حاضر هنوز هیچ کدام از مسئولان استان در موضوع فروش کارخانه آزمایش اظهار نظر نکرده اند. به نظر می رسد بی ثباتی در معاونت اقتصادی و انتصاب قریب الوقوع ششمین معاون اقتصادی استانداری فارس در دو سال اخیر از جمله دلایل این سکوت است.

پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید