روزنامه‌نگار آمریکایی: نتانیاهو با آتش‌بس 5 روزه مخالفت کرده است

«سیمور هرش» روزنامه‌نگار کهنه‌کار آمریکایی خبر داد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی توافق مورد تایید آمریکا درباره آزادی «گروگان‌ها» را به دلیل عدم موافقت با آتش‌بس پنج روزه رد کرد.

روزنامه‌نگار آمریکایی: نتانیاهو با آتش‌بس 5 روزه مخالفت کرده است

به گزارش گروه بین‌الملل جشنواره کارآفرینی، «سیمور هرش» روزنامه‌نگار کهنه‌کار تحقیقی در آمریکا در پستی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی توافق مورد موافقت آمریکا درباره «گروگان‌ها» را رد کرده است. 

او در یک پست وبلاگی در Substack نوشت تقاضای ایالات متحده آزادی ۷۱ گروگان را شامل می‌شد. به ادعای او، توافقی بر سر این موضوع حاصل شده بود اما حماس بر پایان (آتش‌بس) پنج روزه جنگ اصرار داشت که نتانیاهو رد کرد.

پیش‌تر رسانه‌ها از نزدیک بودن توافق بین رژیم صهیونیستی و حماس بر سر این موضوع خبر داده بودند. «دیوید ایگناتیوس» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست سه‌شنبه (۱۴ نوامبر، ۲۳ آبان) در مقاله‌ای به نقل از منابع کابینه رژیم صهیونیستی خبر داد این رژیم و حماس به توافقاتی که آزادی اغلب زنان و کودکان اسرائیلی را ممکن می‌کند، نزدیک هستند. این منابع گفته بودند در صورت حل‌وفصل آخرین جزئیات، توافق می‌تواند ظرف چند روز اعلام شود.

یک مقام اسرائیلی هم گفته بود بر سر طرح کلی توافق شده است. طبق این گزارش، تل‌آویو خواستار آزادی همه ۱۰۰ زن و کودک به اسارت گرفته شده در عملیات اخیر نیروهای مقاومت فلسطین است، اما تعداد اولیه احتمالاً کمتر خواهد بود. مقام مورد استناد واشنگتن پست گفت این تبادل با یک آتش‌بس موقتِ احتمالاً پنج روزه همراه خواهد بود.

با این حال، یک مقام آمریکایی در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت «با وجود نزدیک شدن به توافق، مذاکرات بی‌ثبات بوده و ممکن است با فروپاشی مواجه شود».

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بامداد جمعه مدعی شد در صورت تحویل گرفتن اسرا از حماس، آتش‌بس موقت در غزه برقرار خواهد شد. وی توضیح داد: «اگر ما گروگان‌ها را تحویل بگیریم آتش‌بس موقت برقرار خواهد شد و ما الان به این وضعیت نزدیکتریم تا زمان آغاز عملیات زمینی».

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس تاکنون چهار نفر از اسرا را آزاد کرده اما مذاکرات برای آزادسازی سایر اسرا تاکنون به نتیجه‌ای منتهی نشده است. 

طبق گزارش‌ها، حماس ۲۴۰ اسیر در اختیار دارد که در پی عملیات طوفان الاقصی به اسارت گرفته شده‌اند. کابینه نتانیاهو برای آزاد کردن این افراد تحت فشار داخلی قرار دارد. هزاران نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی شنبه گذشته با برگزاری تظاهراتی در تل‌آویو، خواستار آزادی اُسرای صهیونیست در نوار غزه شدند.

حماس برای آزاد کردن همه اسرایی که مستقیماً جزو نظامیان اسرائیل نیستند خواستار ایجاد وقفه در جنگ، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، سوخت برای بیمارستان‌ها و آزادسازی زنان و کودکان از زندان‌های اسرائیل شده است. 

پایان پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید