پاشینیان: شورای امنیت وجود بحران انسانی در قره‌باغ را تایید کرد

نخست‌وزیر ارمنستان گفت مباحث در نشست شورای امنیت سازمان ملل انسداد کریدور لاچین توسط جمهوری آذربایجان و وجود بحران انسانی در منطقه قره‌باغ کوهستانی را تایید کرد.

پاشینیان: شورای امنیت وجود بحران انسانی در قره‌باغ را تایید کرد

به گزارش گروه بین‌الملل جشنواره کارآفرینی، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه (۱۷ اوت، ۲۶ مرداد) در نشستی دولتی گفت، گفت‌وگوها در نشست شورای امنیت سازمان ملل وجود بحران انسانی در منطقه قره‌باغ کوهستانی و همچنین این واقعیت که جان و امنیت ۱۲۰ هزار ساکن ارمنی این منطقه در خطر است را تایید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه (۱۶ اوت، ۲۵ شهریور) در پاسخ به درخواست ارمنستان برای برگزاری نشست اضطراری این نهاد سازمان ملل درباره وضعیت قره‌باغ کوهستانی، تشکیل جلسه داد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، پاشینیان گفت: در جمع‌بندی نشست شورای امنیت سازمان ملل می‌توانیم تایید کنیم که بالاترین نهاد امنیتی انسداد کریدور لاچین [توسط آذربایجان] را تایید کرد. گفت‌وگوها در شورای امنیت سازمان ملل همچنین وجود بحران انسانی در قره‌باغ و این واقعیت که جان و امنیت ۱۲۰ هزار ساکن در منطقه در خطر قرار داده شده را تایید کرده است. 

«مهر مارگاریان» سفیر ارمنستان در سازمان ملل در نامه‌ای به نماینده آمریکا که ریاست شورای امنیت را در ماه جاری برعهده دارد، خواستار نشست شورای امنیت درباره وضعیت وخیم قره‌باغ کوهستانی شده و گفته بود منطقه عمدتاً ارمنی‌نشین قره‌باغ در همسایگی جمهوری آذربایجان محاصره شده و ۱۲۰ هزار نفر با خطر «گرسنگی و فاجعه انسانی تمام‌عیار» روبرو هستند. 

به گفته پاشینیان، در این نشست شورای امنیت تاکید شد که جمهوری آذربایجان به تصمیم دادگاه بین‌المللی مبنی لزوم تردد بدون مانع از طریق کریدور لاچین متعهد نبوده است. او همچنین گفت باکو به تلاش برای نسل‌کشی ارمنی‌های ساکن منطقه قره‌باغ کوهستانی از طریق قحطی ادامه می‌دهد و گشودن کریدور لاچین گامی در جهت جلوگیری از آن خواهد بود. 

تاکنون دو جنگ بر سر قره‌باغ کوهستانی بین این دو همسایه رخ داده که جنگ دوم قره‌باغ در نوامبر ۲۰۲۰ با توافق آتش‌بس بین نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی را از اشغال ارمنستان خارج ساخت. با این حال درگیری‌های مرزی ادامه دارد و دو طرف یکدیگر را به تنش‌آفرینی متهم می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین مشکلات باقیمانده بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر مسیر مهم لاچین است که باکو آن را مسدود کرده یا ایست بازرسی شدید اعمال می‌کند. ارمنستان بارها اعلام کرده باکو به کاروان محموله‌های بشردوستانه برای ارامنه منطقه قره‌باغ کوهستانی مجوز عبور نمی‌دهد.

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان پیش‌تر گفته بود ایروان آماده است منطقه قره‌باغ کوهستانی را به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت بشناسد، مشروط بر این که باکو امنیت جمعیت ارمنی این منطقه را تضمین کند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید