کنترل نفت و گاز منطقه؛ روایت تحلیلگر لبنانی از هدف آمریکا از تداوم جنگ غزه

«نضال عیسی»، تحلیلگر لبنانی با اشاره به حمایت‌های همه‌جانبه دولت «جو بایدن» از جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه، این جنگ را «آمریکایی» توصیف و خاطرنشان کرد که هدف اصلی مقامات واشنگتن از تداوم جنگ علیه نوار غزه، کنترل بر نفت و گاز سواحل خاورمیانه است.

کنترل نفت و گاز منطقه؛ روایت تحلیلگر لبنانی از هدف آمریکا از تداوم جنگ غزه

به گزارش گروه بین‌الملل جشنواره کارآفرینی، عیسی در ابتدای این گفت‌وگو تصریح کرد که شکی نیست ایالات متحده آمریکا حامی اصلی متحد خود در خاورمیانه یعنی اسرائیل است، اما امروز پس از جنگ جنایتکارانه و نسل کشی مردم غزه، این امر برای همه آشکار شده که این یک جنگ آمریکایی است.

تحلیلگر لبنانی در ادامه به موضع «رابرت وود»، معاون نماینده آمریکا در شورای امنیت اشاره و گفت که او قطعنامه «توقف جنگ را به نفع حماس» خواند و بدون توجه به تجاوزات اسرائیل مدعی شد که این آتش‌بس، بذر جنگ بعدی را می‌کارد!

وی در تحلیل این موضع نماینده امریکا تصریح کرد که این دیدگاه آمریکاست و مدرکی که نشان می‌دهد واشنگتن در این پرونده حامی اصلی تروریسم در جهان است؛ همه می‌دانند که این کشور سال‌هاست از حق وتوی خود در مورد اسرائیل استفاده می‌کند و به همین دلیل ادامه این جنگ، مشوق‌های تروریسم است.

براساس روایت این کارشناس لبنانی، امروز آمریکا سخت تلاش می‌کند تا امنیت و موجودیت اسرائیل را پس از عملیات «طوفان الاقصی» حفظ کند؛ عملیاتی که جهان را شگفت زده و در عین حال میزان شکست مواضع کشورهای عربی و دوربودن آنان از تحولات را آشکار کرد. 

عیسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به جنبه دیگری از اهداف آمریکا در این جنگ‌افروزی اشاره کرد و گفت که فشار آمریکا در این جنگ تنها به خاطر از بین بردن حماس نیست، بلکه آمریکایی‌ها می‌خواهند گاز و نفت سواحل منطقه خاورمیانه کنترل کنند؛ روندی که از جنگ سوریه آغاز کردند، تا بمباران بندر بیروت ادامه دادند، و حالا آن را به جنگ غزه کشانده‌اند. 

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود به «شکست اهداف کشورهای عربی در برگزاری اجلاس سران» یک ماه پس از جنگ غزه اشاره و حضور رئیس‌جمهور ایران را که خواستار «مسلح شدن مردم فلسطین برای دفاع از خود و سرزمین‌شان» شده بود، موضعی شریف و قدرتمندانه توصیف کرد.

کارشناس لبنانی خاطرنشان کرد که این اجلاس هیچ تفاوتی با نشست اخیر شورای امنیت ندارد و وجه مشترک هر دو، موضع شرم‌آور آمریکا و بی‌تفاوتی کشورهای عربی بود. بنابراین ما مثل همیشه به موضع آمریکا امیدی نداریم و انتظار این وتو را داشتیم؛ زیرا جنگ امروز غزه پیامی است برای تمام جنبش‌های مقاومت در برابر اسرائیل.. همه باید برای این مبارزه و مقابله با توطئه‌های آمریکا آماده باشند.

ایالات متحده آمریکا بامداد شنبه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه را وتو کرد؛ در حالی که ۱۳ عضو دیگر شورا به این قطعنامه رأی موافق داده بودند و انگلیس هم رای خود را ممتنع اعلام کرده بود.

باوجود مخالفت‌های جهانی با این اقدام آمریکا، «گیلعاد اردان»، نماینده رژیم صهیونیستی طی پیامی در شبکه اجتماعی ایکس از دولت جو بایدن بابت «حمایت قاطع از اسرائیل» تشکر کرد. نخست‌وزیر کابینه تل‌‌آویو، بنیامین نتانیاهو شب گذشته طی سخنانی از مواضع دولت بایدن در وتوی این قطعنامه و حمایت کاخ‌ سفید از تداوم جنگ علیه نوار غزه قدردانی کرد.

پایان پیام/.

 

دیدگاهتان را بنویسید