یزدسومین استان بخشنده حیات در کشور است

ایسنا/یزد مدیرکل انتقال خون یزد با بیان این‌که یزد سومین استان بخشنده حیات در کشور است، گفت: مشارکت اجتماعی در امر اهدا خون باید در استان یزد تقویت شود.

یزدسومین استان بخشنده حیات در کشور است

 

دکتر سید محمدرضا آقایی، مدیرکل انتقال خون یزد در گفت و گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: انتقال خون برخلاف سایر مراکز حوزه درمان که مردم به عنوان خریدار خدمات محسوب می‎شوند، خود نیازمند خدمت داوطلبانه و انسانه دوستانه مردم است.

وی افزود: سالهاست که مردم همه کاره‌ی انتقال خون محسوب می‌شوند و حتی اعزام تیم‌های سیار خونگیری به مناطق دوردست نیز به همت و همکاری مردم محقق می‎شود.

مدیرکل انتقال خون یزد با بیان این‌که باید فرهنگ اهدای خون به یک ارزش در جامعه تبدیل شود، گفت: اهدای خون هنوز هم در جامعه ایرانی یک امر معنوی و اجتماعی به شمار می‌آید به طوری که شاهد مشارکت بیشتر از معمول مردم در ایامی مانند محرم و رمضان در پایگاه‌های انتقال خون هستیم.

دکتر آقایی با بیان این‌که بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی ایران جزو پنج کشور برتر دنیا در حوزه سلامت خون است، تصریح کرد: خوشبختانه کشورمان در سه حوزه اهدای رایگان خون برخلاف برخی کشورها که هنوز درگیر مسئله فروش خون هستند، تامین خون مورد نیاز بیماران و نیز سلامت خون در سطح بین المللی حرف برای گفتن دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش یزد را سومین استان بخشنده حیات در کشور دانست و بیان کرد: متاسفانه بیان این قبیل برندهای مردم یزد مغمول مانده که شاید می‌بایست بیشتر در شورای فرهنگ عمومی استان به ان پرداخته شود.

مدیرکل انتقال خون استان به فرهنگ غنی یزدیها در حوزه اهای خون اشاره کرد و گفت: اهدای خون مردم یزد در ماه رمضان امسال به مراتب بالاتر از میانگین کشوری و حدود ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت یا در روز سیزدهم محرم امسال شاهد رکورد مراجعه حدود ۴۰۰ نفر برای اهدای خون در یک روز در استان بودیم.

این مسئول افزود: استان یزد در بحران کرونا و موضوع اهدای پلاسما به لحاظ جمعیت بالاترین میانگین کشور را به خود اختصاص داد.

وی با بیان این‌که استان یزد ظرفیت تبدیل شدن به قطب انتقال خون کشور را دارد، گفت: یزد می‌تواند در صورت مساعدت مسئولان با ایجاد بانک HLA خون در درمان بیماریهای خاص و صعب العلاج منطقه جنوب و جنوب شرق کشور نقش موثری ایفا کند.

دکتر آقایی در پایان با بیان این‌که  زیرساخت‌های حوزه انتقال خون استان نیازمند توسعه و تقویت است، خاطرنشان کرد:‌ کمبود نیرو از دیگر دغدغه های سازمان انتقال خون در استان یزد است.

پایان پیام/الف

دیدگاهتان را بنویسید